Rodzaje ościeżnic oraz ich charakterystyka

Ościeżnica stanowi ważny element konstrukcyjny, o którym należy pamiętać przy wyborze drzwi. Wiele osób pomija ten aspekt, co znacznie utrudnia odpowiednie zamontowanie drzwi. W marketach budowlanych możemy spotkać dwa podstawowe rodzaje ościeżnic, a mianowicie stałą oraz regulowaną. Ich konstrukcja jest bardzo podobna i tak naprawdę różnią się one jedynie możliwością regulacji szerokości i sposobem montażu. Który rodzaj ościeżnicy wybrać oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

ościeżnica regulowanaOścieżnica regulowana czy stała – którą wybrać?

Zakup drzwi do naszego mieszkania wiąże się z koniecznością wyboru odpowiedniej ościeżnicy. Wyróżnić można dwa rodzaje ościeżnic, czyli ościeżnicę regulowaną oraz stałą. Cieszą się one podobną popularnością, a wybór jednej z nich zależy tak naprawdę przede wszystkim od grubości ścian. W przypadku ścian, których grubość mieści się w zakresie od 6 do 10 cm, dobrze może sprawdzić się ościeżnica stała. Charakteryzuje się ona nieregulowaną szerokością, dlatego przed jej zakupem należy odpowiednio zmierzyć grubość ściany, aby odpowiednio wybrać jej szerokość.

W przypadku ścian, których grubości są nieco bardziej niestandardowe, idealnie sprawdzi się ościeżnica regulowana. Jej konstrukcja umożliwia elastyczne dopasowanie jej do grubości ścian, za pomocą regulowanych opasek obejmujących ościeżnicę z obu stron.

O czym należy pamiętać przed zakupem?

Najbardziej istotną kwestią, o której należy pamiętać jest grubość ścian, na podstawie której należy wybrać ościeżnicę o określonej szerokości. Ponadto przed wyborem ościeżnicy warto zastanowić się, czy będzie ona pasowała do ogólnego stylu naszego wnętrza oraz do rodzaju drzwi, które zamierzamy zamontować. Z reguły większość monterów wybiera ościeżnice regulowane ze względu na łatwość ich montażu.

Comments are closed.