Wady i zalety bliźniaków

Według projektu domu bliźniaczego powstać mają dwa identyczne domy, połączone ze sobą jedną, wspólną ścianą. Takie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne dzięki licznym zaletom, lecz nie da się ukryć, że posiada również kilka bardzo poważnych wad. Jak zatem konkretnie przedstawia się charakterystyka tego rozwiązania i czy warto się na nie zdecydować?

Zalety domów bliźniaków

Projekty domów bliźniaczych budzą spore zainteresowanie głównie z powodów ekonomicznych. Jeśli znajdzie się drugiego inwestora, który również chce wybudować dom, okazuje się, że taka inwestycja w bliźniaka jest bardzo opłacalna. Dzięki podziałowi kosztów wynajęcia ekipy budowlanej, czy też wspólnym zakupie materiałów, a o projekcie nie wspominając, uzyskuje się naprawdę rewelacyjną cenę, nieosiągalną w przypadku budowania tradycyjnego domu jednorodzinnego.

dom bliźniaczy

Nie da się również nie zauważyć, że domy te, za sprawą dzielenia ze sobą jednej dużej ściany, wykazują również wysoką oszczędność na polu ogrzewania. Cały budynek ma znakomite właściwości termiczne.

Wady domów bliźniaków

Niestety domy te, choć mają bardzo ciekawe zalety, mnie mogą zostać nazwane idealnymi. Wszystko z powodu posiadania przez nie kilku bardzo istotnych z użytkowego punktu widzenia wad. O czym konkretnie mowa?
Zdecydowanie najważniejszą wadą jest fakt, że życie w takim domu pozbawione jest dość dużej dozy prywatności, a nawet intymności. Fakt, że za ścianą mieszka druga rodzina, która widzi się codziennie za płotem, a często również na dzielonym wspólnie tarasie lub balkonie, nie wpływa dobrze na poczucie prywatności.

Dodatkowo drugi inwestor może okazać się kimś, obok którego nie warto mieszkać. Natrętny, czy też głośny, a nawet awanturujący się sąsiad, z pewnością nie będzie powodował zwiększenia komfortu przebywania w domu. Tym bardziej że przecież będzie żył tak blisko z nami. Co więcej, sąsiad nie musi być wcale kimś niemiłym — wystarczy, że jego styl życia będzie znacznie odbiegał od naszego, np. nastawiony będzie na życie nocne, aby powodowało to u drugiej strony ogromne nieprzyjemności.

Comments are closed.