Jak wybrać projekt małego domu, który będzie elegancki i funkcjonalny?

Dom, by był idealny, musi spełniać wiele warunków. Warto pamiętać o zaplanowaniu niezbędnych pomieszczeń, dostosowaniu wielkości do potrzeb rodziny, czy odpowiednim wkomponowaniu domu w otaczającą przestrzeń. O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając projekt domu?

Dom szyty na miarę

Oszacowanie optymalnej powierzchni domu to powód wielogodzinnych dyskusji rodzinnych. Bardzo często zdarza się, że wnętrze domu w ten sposób rozrasta się do ogromnych rozmiarów. Równie często inwestorzy zapominają o powierzchni gospodarczej, w której trzeba umieścić kotłownię, garaż czy składzik na przetwory i sprzęt sportowy.

Projekty małych domów można dostosowywać do własnych potrzeb. Dla młodej rodziny ciekawym rozwiązaniem są domy z poddaszem użytkowym do późniejszej aranżacji. Na start wystarczy zagospodarować porter domu. Z czasem, gdy rodzina się powiększy można wykorzystać dodatkową przestrzeń na poddaszu.

Wybierając projekt małego domu, koniecznie trzeba pamiętać o zaprojektowaniu kotłowni czy schowków na niezbędne rzeczy. Projekt bez tych elementów będzie wymagał wygospodarowania ich w istniejącym już układzie, co może wpłynąć na zmniejszenie powierzchni mieszkalnej.

Budynek a działka

Wybierając projekt małego domu, nie można koncentrować się wyłącznie na walorach domu oraz jego estetyce. Trzeba pamiętać, że dom nie istnieje w oderwaniu od działki. Jedynie dom, który komponuje się z przestrzenią, w której został zaplanowany wygląda estetycznie i wpisuje się w otoczenie.

Planując posadowienie domu na działce należy zwrócić uwagę, by pomieszczenia takie jak salon, jadalnia, gabinet czy pokoje dzieci znalazły się po południowej stronie domu. Dzięki temu ilość światła, która będzie zaglądała do pomieszczeń będzie wystarczająca, pokoje będą jasne i przyjemne. Kuchnia oraz sypialnie mogą znajdować się od północnej strony domu.

Bardzo ważne jest dostosowanie domu do kształtu działki. Na wąskiej działce nie sprawdzi się dom oparty na kwadracie, na pochyłym teranie warto postawić dom z podpiwniczeniem, warto również przyjrzeć się projektom małych domów w kształcie litery L, U lub T.

projekty domów małych, niewielkich

Comments are closed.