Czym się kierować przy wyborze lampy do kuchni? Poznaj kilka wskazówek

Wybór oświetlenia to jeden z wieńczących etapów aranżacji wnętrza. Jeżeli właśnie kończysz urządzanie swojej kuchni, koniecznie musisz przemyśleć, jaką lampę zamontować. Oświetlenie kuchenne powinno być zarówno stylowe, jak i funkcjonalne. Od niego w dużej mierze zależy to, czy przygotowywanie potraw będzie komfortowe, a atmosfera – przyjazna i przytulna. Czym się kierować przy wyborze lampy do kuchni? Oto kilka wskazówek, które warto uwzględnić!

Sufitowe lampy do kuchni i oświetlenie dodatkowe – funkcjonalność w parze z designem

Podstawowym i najbardziej uniwersalnym typem oświetlenia są lampy do kuchni montowane na suficie. Powinny być tak umiejscowione, by równomiernie doświetlać całe pomieszczenie od góry. W zależności od potrzeb i wystroju kuchni można zdecydować się na wiszącą lampę z abażurem lub podłużną listwę z kilkoma źródłami światła. Jeżeli kuchnia jest duża, warto zastosować oświetlenie dodatkowe. Niewielkich rozmiarów plafony, klosze i oczka sufitowe mogą doświetlać wybrane obszary robocze, na przykład wyspę kuchenną czy blat.

Najmodniejsze lampy kuchenne – nowoczesne, industrialne, skandynawskie

Lampa to kropka nad „i” w aranżacji pomieszczenia. Należy więc dopasować ją do kolorystyki i stylu pozostałych elementów wyposażenia. Oto kilka propozycji, które sprawdzą się w nowoczesnej kuchni:

  • prosta lampa z metalowym kloszem w żywym kolorze,
  • srebrna kula chromowana lub matowa,
  • lampa szynowa z kilkoma kloszami,
  • ozdobny kinkiet z wygiętymi ramionami.

W kuchni industrialnej świetnie będzie wyglądać druciana lampa z odsłoniętą żarówką lub tak zwany pająk z widocznymi kablami. Natomiast styl skandynawski dopełnią lampy do kuchni w neutralnych kolorach (biel, szarość, beż, brąz) oraz modele posiadające elementy z drewna i szkła.

Comments are closed.