Dom do 200 tysięcy złotych – kosztorys oraz plan budowy

Budowanie domów w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne. Ludzie wyprowadzają się z zatłoczonych miast na obrzeża, gdzie mogą wypocząć. Nie ma chyba rodziny, która nie myślałaby o własnym kącie z kawałkiem ogródka. Jak się zabrać do budowy domu do 200 tysięcy złotych?

Kosztorys — najważniejsza zasada

Kosztorys wiąże się z wydatkiem około tysiąca złotych. Bardzo często zdarza się, że budując budżetowe domy, nie decydujemy się na jego zamówienie. Jest to jednak błędne. Zamawiając kosztorys unikniemy sytuacji, kiedy do końca budowy domu potrzeba wykonać jeszcze wiele prac, a my nie będziemy mieć już pieniędzy. Kosztorys pomaga nam zatem:

  • Uświadomić sobie, na co nas stać, a na co nie możemy sobie pozwolić.
  • Zdecydować się, jak sfinansować budowę — biorąc kredyt, czy za gotówkę.
  • Ocenić oferty różnych wykonawców oraz wybrać najlepszą.
  • Rozliczyć wykonawcę z wykonanych prac oraz użytych do budowy materiałów.

Co po kosztorysie?

Kiedy wybierzemy już firmę wykonującą nasz dom pod klucz do 200 tyś złotych, należy zwrócić się z prośbą o harmonogram budowy. Będzie on nam niezwykle potrzebny, aby kontrolować postęp prac oraz rozliczać wykonawcę z realizowanej umowy. Co więcej, pozwoli nam zaplanować wydatki oraz wynika z niego kiedy musimy zapłacić za poszczególne prace. Umożliwia on też planowanie dostaw potrzebnych materiałów. Podane na projektach koszty budowy domu biorą pod uwagę zazwyczaj średni standard używanych materiałów oraz nie uwzględniają one wykończenia wewnątrz.

 

Comments are closed.