Ościeżnica regulowana – zastosowanie i zalety

Ościeżnica to kluczowy element każdego remontu, który związany jest
z montażem nowych drzwi. Jej zadaniem jest przede wszystkim ich uszczelnienie oraz utrzymanie we właściwej pozycji. Źle dobrana ościeżnica to nie tylko problemy techniczne, ale również mankamenty estetyczne.

Rodzaje ościeżnic

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje futryn do drzwi: stałe oraz regulowane. Ościeżnica regulowana w przeciwieństwie do stałej jest tak skonstruowana, aby możliwa była jej regulacja w zakresie określonym przez producenta. Można ją swobodnie zastosować do zastanej grubości muru. Ma budowę segmentową, tzn. że jest złożona
z belki oraz bazy tworząc ramę, którą można regulować.

Ościeżnica regulowana – zastosowanie i zalety

Tego rodzaju ościeżnice sprawdzą się przede wszystkim w takich pomieszczeniach, w których ściany nie trzymają wymiarów. Może to być stare budownictwo, gdzie ciężko o standardowe wymiary, a także wszędzie tam, gdzie istnieją jeszcze stare otwory drzwiowe wykończone tylko metalowymi ramami. Główną zaletą jest przede wszystkim możliwość regulacji oraz zdecydowanie łatwiejszy montaż niż w przypadku ościeżnicy stałej.

Ościeżnica regulowana - zastosowanie i zalety

Montaż ościeżnicy regulowanej

Mocowana jest zazwyczaj za pomocą kołków lub dybli i pianki montażowej. Po wyciągnięciu rozpórek należy zamocować element regulowany. Musi być odpowiednio przycięty oraz wywiercone w nim otwory, aby możliwe było zamocowanie. W następnej kolejności łączy się go z listwami pionowymi oraz poziomą, a całą konstrukcję mocuje do bazy za pomocą wkrętów.

Comments are closed.