Jakie powinno być oświetlenie w kuchni?

Prawidłowe oświetlenie kuchni nie tylko sprawi, że przestrzeń będzie wyglądać świetnie, ale także pomoże Ci wykonać wszystkie zadania związane z gotowaniem z łatwością. W przeciwieństwie do większości pomieszczeń w domu, pojedyncza oprawa nie zaspokoi wszystkich potrzeb oświetleniowych w Twojej kuchni. Używanie różnych typów oświetlenia kuchennego o różnej jasności i odcieniach jest niezbędne dla uzyskania zrównoważonego pomieszczenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o różnych typach oświetlenia kuchennego, jak je skutecznie wykorzystać i jakich opraw oświetleniowych użyć, aby stworzyć pożądane oświetlenie.

Oświetlenie w kuchni – rodzaje

Oświetlenie powierzchniowe to standardowe oprawy przeznaczone do zapewnienia światła dla otoczenia. Czasami są to pojedyncze oprawy w kształcie grzybka, w których znajdują się pojedyncze żarówki lub większe prostokątne oprawy zawierające wiele świetlówek. Oprawy te montowane są bezpośrednio na suficie i są w stanie oświetlić dużą powierzchnię. Lampy są instalowane bezpośrednio w suficie, ścianie lub innej powierzchni. Większa część oprawy oświetleniowej jest ukryta w ścianie lub suficie. Te światła są dyskretne i zachowują poczucie otwartości i przestrzeni w kuchni. Oświetlenie wpuszczane wymaga wystarczająco dużo wolnej przestrzeni nad sufitem, aby można było zainstalować obudowę i okablowanie. Belki stropowe ograniczają miejsca, w których można je zainstalować. Są one jednak doskonałą opcją dla oświetlenia otoczenia. Oświetlenie szafkowe może funkcjonować zarówno jako oświetlenie akcentujące, jak i zadaniowe. Ten typ oświetlenia staje się coraz bardziej popularny w domowych kuchniach. Oświetlenie podszafkowe obejmuje skoncentrowane oprawy oświetleniowe, które zapewniają oświetlenie zadaniowe nad ladami, zlewami i obszarami przygotowawczymi. Oświetlenie wewnątrz szafek jest instalowane wewnątrz szafek, aby zapewnić lepsze oświetlenie podczas poszukiwania naczyń lub patelni lub podkreślić kolekcję umieszczoną wewnątrz szklanych lub otwartych szafek.

Jak zaplanować oświetlenie w kuchni?

Kiedy myślisz o tym, jak zaplanować schemat oświetlenia kuchni, musisz zapewnić, że zawiera on trzy rodzaje oświetlenia: zadanie, akcent i otoczenie. Oświetlenie zadaniowe jest najjaśniejsze i służy do oświetlania miejsc pracy, natomiast oświetlenie otoczenia jest bardziej miękkie. Oświetlenie akcentujące, zwane również czasem oświetleniem funkcyjnym, odnosi się do wizualnego zainteresowania, które dodaje do kuchni, albo poprzez samą oprawę, albo światło, które emituje. Wybierając oświetlenie kuchenne i planując układ, zawsze zaczynaj od oświetlenia zadaniowego. Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć, jest to, gdzie w kuchni musi być szczególnie dobrze oświetlone miejsce. Większość obszarów roboczych, takich jak blaty i kuchenka, będzie musiało być wyposażone w funkcjonalne oświetlenie zadaniowe. Po ustanowieniu tej podstawy, pomyśl o tym, jak chcesz, aby kuchnia wyglądała, gdy nie gotujesz. Planując oświetlenie otoczenia rozważ, ile naturalnego światła jest w kuchni i jaki nastrój chcesz stworzyć. W przypadku kuchni wielofunkcyjnych warto rozważyć przełączniki ściemniające, aby zmienić jasność.

Comments are closed.