Oświetlenie schodów zewnętrznych – jak wybrać i rozmieścić oświetlenie stopni?

Upadki ze schodów bywają bolesne i niebezpieczne, dlatego ich odpowiednie podświetlenie ma ogromne znaczenie. Szczególną uwagę należy poświęcić schodom zewnętrznym, które powinny być bezpieczne i dobrze widoczne nie tylko w dzień, ale też po zmroku i o każdej porze roku. Odpowiednio dobrane oświetlenie stopni schodów zewnętrznych pełni również funkcję dekoracyjną budynku. Jak odpowiednio oświetlić schody zewnętrzne? Podpowiadamy.

Jak oświetlić schody zewnętrzne?

Oświetlenie schodów zewnętrznych wymaga poświęcenia szczególnej uwagi, zwłaszcza zimą, kiedy stopnie bywają oblodzone. Zapewnienie dobrej widoczności pomoże uniknąć upadku. W przypadku schodów zewnętrznych najlepiej sprawdza się delikatne oświetlenie o niższym natężeniu w porównaniu ze światłem padającym od strony podjazdu lub drzwi wejściowych. Dzięki temu nie będzie ono oślepiające, a jednocześnie ułatwi poruszanie się po schodach po zmroku. Wśród dostępnych na rynku opcji są żyrandole, które oświetlają zarówno stopnie, jak również drzwi wejściowe od góry. Podobny efekt dają zamontowane nad schodami punktowe oprawy halogenowe, dające mniej rozproszone światło. Ciekawy efekt wizualny możemy również uzyskać oświetlając pojedyncze stopnie za pomocą listew LED.

W przypadku schodów zewnętrznych o wiele bardziej od typu oświetlenia istotna jest jego klasa szczelności. Źródła światła montowane na zewnątrz muszą być odporne na wilgoć, kurz i niskie temperatury. Modele przeznaczone do montażu zewnętrznego oznaczone są symbolem IP65. Takie oznaczenie informuje o tym, że mróz, deszcz lub śnieg nie wpłyną na sprawne działanie oświetlenia schodowego.

Wybierając oświetlenie stopni schodów zewnętrznych (https://mlamp.pl/pl/menu/lampy-schodowe-podprogowe-315), zwróćmy uwagę na barwę światła. Najbardziej rzeczywistą i neutralną barwę oświetlanej przestrzeni dają naświetlacze o wartości 4000-4500 K. Jeśli natomiast zdecydujemy się na dekoracyjny charakter oświetlenia schodowego, wybierzmy modele o ciepłej barwie, w zakresie 3300-3500 K.

oświetlenie stopni schodów zewnętrznych

Oświetlenie schodów – inne możliwości

Katalog dostępnych możliwości oświetlenia schodów zewnętrznych jest naprawdę obszerny i wiele zależy od naszej koncepcji oraz rodzaju stopni. Ciekawie prezentującym się rozwiązaniem są halogeny lub diody LED wbudowane w stopnie, które emitują delikatne, rozproszone światło. Z jednej strony uzyskujemy efekt optymalnego oświetlenia całego rzędu stopni, a z drugiej nowoczesną dekorację budynku. Oryginalną i równie efektowną opcją jest oświetlenie balustrady za pomocą girland lub taśm świetlnych.

Niezmienną popularnością cieszy się oświetlenie schodowe z czujnikami ruchu, a także oświetlenie orientacyjne. Oba typy włączają się automatycznie, gdy sensor wykryje ruch. Naświetlacze z czujnikami ruchu można również wyłączyć automatycznie lub przełączyć w tryb stałego świecenia. Zazwyczaj czujniki montowane są pod schodami i mogą działać na dwa sposoby: po wykryciu ruchu schody podświetlają się jednocześnie lub po kolei stopień po stopniu.

 

Podsumowując, oświetlenie schodów zewnętrznych powinno przede zapewnić bezpieczeństwo poruszania się po stopniach. Musi być praktyczne i posiadać odpowiednie natężenie, a także temperaturę barwową. Istotne jest również rozmieszczenie źródeł doświetlenia schodów, które poprawi komfort ich użytkowania oraz ich atrakcyjność wizualną.

Comments are closed.