Jak wybrać odpowiednią lampę z półką?

Z racji tego, że popularność lamp z półką rośnie, są one dostępne w coraz większej liczbie modeli. Większy wybór to świetna sprawa, ale może on powodować pewną trudność przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnej lampy. Z tego powodu koniecznie trzeba przygotować się do tego wyboru i wiedzieć, na co szczególnie powinno się zwrócić uwagę przed kupnem konkretnej lampy. Co jest ważne? Co należy sprawdzić?

Wymiary

Bez wątpienia przy zakupie lampy z półką najważniejsze jest sprawdzenie wymiarów. Półka sprawia, że lampy są dużo większe niż ich standardowe odpowiedniki. Może się więc zdarzyć, że nie we wszystkie miejsca będą pasowały. Najlepiej sprawdzają się na otwartej przestrzeni np. nad stołem albo nad wyspą kuchenną. Jednak by dobrze wyglądały w takim miejscu, koniecznie trzeba wybrać lampę z półką, która jest krótsza niż stół lub umieszczony pod nią blat. W ten sposób można zadbać o to, by żarówki lampy znajdowały się centralnie nad meblem. Jeśli półka będzie zbyt długa może się okazać, że źródło światła jest ustawione za bardzo w jednym z kierunków. To z kolei daje dość nieestetyczny efekt i nie pozwala na równomierne oświetlenie pomieszczenia. Lampa z półką powinna też mieć dobraną odpowiednią szerokość. Nie powinna być zbyt wąska, bo umieszczenie na niej roślin może być zbyt problematyczne.

Rodzaj stelaża

Lampa z półką najczęściej jest skonstruowana na bazie stalowego stelaża. Jest on malowany proszkowo, by był dobrze zabezpieczony przed wilgocią. Taki stelaż nie koroduje i nie reaguje nawet na podwyższoną wilgotność w pomieszczeniu. Zwykle na stelażu opierają się deski, które stanowią półkę. To właśnie w nie mogą być wprawione żarówki, które w lampie stanowią źródło światła. Rzadziej stelaż jest wykonany z drewna. Jego rodzaj ma duże znaczenie, bo wpływa na styl lampy. Metalowe stelaże dobrze wpisują się w styl loftowy i industrialny. Drewniane są zdecydowanie bardziej subtelne.

Ilość żarówek

W każdej lampie duże znaczenie ma ilość żarówek. To właśnie od niej zależy to, jak dużo światła będzie dawało urządzenie. Ilość tę należy dopasować do potrzeb konkretnego pomieszczenia. W niektórych pokojach konieczne jest używanie trzech żarówek, ale w mniejszych wystarczą dwie lub jedna. W przypadku dużych pokojów takich, jak jadalnie albo otwarte kuchnie, można nawet zdecydować się na lampy, które mają więcej niż trzy żarówki. Dzięki temu można zadbać o to, by każdy kąt pomieszczenia został odpowiednio doświetlony. W tej sytuacji to kluczowe, bo przecież chodzi o to, by lampa z półką przede wszystkim była funkcjonalna.

Comments are closed.